Čo sú Kozmeceutiká?

Termín “Kozmeceutiká” zaviedol približne pred 20 rokmi známy americký dermatológ Albert Kligman. V jeho poňatí tento termín po fúzii slov “kozmetika” a “farmaceutiká” znamená prechodnú skupinu prípravkov medzi kozmetickými a farmaceutickými prípravkami. Zistil, že vyhladzuje drobné vrásky, znižuje množstvo stareckých keratóz, povzbudzuje tvorbu kolagénu a rozjasňuje pleť jemným rumencom. Aby zdôraznil farmakologickú aktivitu a veľkú účinnosť zložiek, ktoré obsahuje, v porovnaní s bežnými kozmetickými prípravkami, použil Kligman termín “kozmeceutiká”.

Sme svedkami radikálnych zmien vo vedeckých poznatkoch o fyziológii kože, čo sa nutne muselo prejaviť aj na požiadavkách kladených na kozmetiku. Tieto prípravky sa od kozmetiky líšia predovšetkým tým, že sa pokúšajú liečiť príčinu, nie následok. Kozmeceutiká sú zamerané na podporu a obnovu vlastných mechanizmov kože, majú na ňu imunomodulačný účinok. K dosiahnutiu deklarovaného efektu sa využíva moderných poznatkov, pokročilých technológií, unikátnych ingrediencií.

Základy kozmeceutík položila tradičná kozmetika, ktorej účinok bol zacielený na ochranu kože pred nepriaznivými vonkajšími faktormi. Neskôr sa objavila účelová kozmetika, ktorá riešila konkrétnu úlohu, napríklad zaisťovala lifting (vyhladenie) pokožky, starostlivosť o problematickú pleť, zosvetlenie pigmentácie pleti.

Túto kozmetiku vystriedala transepidermálna a membránová kozmetika. Prípravky s transepidermálnym efektom zaisťujú preniknutie biologicky aktívnych látok cez rohovú vrstvu pokožky a ich pôsobenie v hlbšej vrstve pokožky. Toho bolo možné dosiahnuť iba vďaka súčasným objavom a pochopenie štruktúry rohovej vrstvy pokožky. V dôsledku využitia liposomu a získanie lamilárnych emulzií (štruktúr podobných koži) vzniklo transdermálne dodávanie aktívnych látok, ktoré zatienilo tradičné kozmetické prostriedky. To umožnilo úplne zmeniť účinnosť kozmetiky.

Vznikli kozmeceutiká moderného veku, spojené v skutku s revolučnými úspechmi na poli dermatológie a vedeckými objavmi. Tieto prípravky zaisťujú prísun aktívnych komponentov k bunkám, čo umožňuje omladiť kožu a stimulovať jej rezervy. Charakteristickou zvláštnosťou je získavanie surovín biotechnologickou syntézou. V kozmetike sú hojne používané ingrediencie ovplyvňujúce procesy prebiehajúce vo vnútri bunky: peptidy, bunkové fermenty (superoxidismutáza), peptidové fragmenty botulotoxínu, DNA a RNA.

Dva najdôležitejšie smery, ktorými sa kozmeceutiká uberajú, je ochrana pred nepriaznivými faktormi prispievajúcimi k starnutiu kože a aktívne omladzujúci účinok.

Všetky produkty Larens nesú názov Kozmeceutiká. Je to Revolúcia bez skalpela.

Share this post